Do dziś Juliusz Cezar uchodzi za mistrza lapidarnego stylu, a jego „Veni, vidi, vici” („Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”) jest niedoścignionym wzorem dla wszystkich mówców. Nie jest sztuką, by w oceanie słów wypowiedzieć kilka mądrości. Sztuką jest, by w kilku słowach zawrzeć mądrość życia.
Zdarza się, że chcemy wzbogacić prezentację złotą myślą, która w kilku zgrabnych sformułowaniach odda istotę sprawy. Co wtedy najczęściej robimy? Szukamy w przepastnych zasobach internetowego worka.
Czy wiecie, że od maja ubiegłego roku na naszym kanale edukacyjnym (Facebook i Instagram) zawsze w piątki zamieszczamy cytat, do którego dobieramy odpowiedni obrazek? A do tego jeszcze dodajemy krótki komentarz, który wyjaśnia myśl autora.
No właśnie, a kto jest autorem owych złotych myśli? To twórczość Roberta Bokackiego , który uwielbia ćwiczyć kreatywne pisanie.
Dziś wybraliśmy trzy nasze sentencje dotyczące przywództwa.
W 1980 roku Ross Perot, jeden z największych ówczesnych inwestorów na świecie, odmówił kupna małej firmy z Seattle, mówiąc: „Co wie trzynastu ludzi w Seattle, czego nie wiemy my?”. Nie wiedział wtedy, że właśnie popełnia jeden z największych błędów biznesowych w swoim życiu. A tych wspomnianych trzynastu ludzi, mimo braku funduszy na rozwój, odniosło spektakularny sukces. Zrobili to pomimo niesprzyjających okoliczności. Może dlatego, że na czele ich firmy stał człowiek, który wiedział, że „wielkich przywódców podziwiamy za wspaniałe sukcesy, które osiągają pomimo okoliczności, a często wbrew nim”. Bill Gates i jego Microsoft są dziś synonimami przywództwa i sukcesu w biznesie.
Czy znasz stwierdzenie „świecić przykładem”? Jakie masz z nim skojarzenia? Dla nas to esencja przywództwa, ponieważ przykład osobisty menedżera jest najsilniejszym motywatorem. Jeśli przypomnisz sobie osobę, która wywarła na ciebie największy wpływ w życiu, zapewne odkryjesz moc motywacyjną dobrego przykładu. „Motywacja potrzebuje motywu, przywództwo – przykładu”.
Jednym z największych odkryć XX wieku jest fakt, że ludzie nie rodzą się przywódcami, ale stają się nimi. Decydującymi elementami są tu praca nad sobą i konsekwencja w dążeniu do doskonałości. „Nikt nie rodzi się przywódcą, ale staje się nim”.
Podoba Ci się taka formuła? Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie, a wtedy w każdy piątek trafi do Ciebie coś ciekawego do przemyślenia.