Posmakuj zmiany

W ciągu 2012 roku wielokrotnie słyszałam zdanie „jedynym pewnikiem jest zmiana, trzeba za nią podążać”. Ktoś pomyśli, że skoro pracuję w firmie szkoleniowo-doradczej, to o takie zdanie nie jest trudno. To prawda. Jeśli oczywiście oczy i uszy masz otwarte! Jeśli jesteś wyjątkowo zmotywowany!

Większość ludzi myśli skrycie o tym, aby zacząć realizować własne marzenia. Zacząć nowy kierunek studiów, ukończyć studia podyplomowe, nauczyć się języków obcych, tańca brzucha, jazdy samochodem, nurkowania itp. Można wyliczać bez końca! Bo ilu ludzi, tyle planów. I ile planów, tyle… przeszkód! Dzieci, brak czasu, finanse… Tu też lista może nie mieć końca. Mijają lata, a my przepisujemy nasze marzenia z kalendarza do kalendarza, z jednego zeszytu marzeń do innego, rozmawiamy o tym z przyjaciółmi i rodziną. Jednym słowem: robimy wszystko, ale nie działamy! Jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani i zawiedzeni. Są osoby, które nie potrzebują specjalnego bodźca do działania – po prostu w jakimś momencie zaczynają działać. Inni potrzebują mocnych, wręcz ekstremalnych sytuacji życiowych, aby ruszyć z miejsca. Jednak w jednym i drugim przypadku takie pobudzenie jest piękniejszym momentem w życiu.

Prawdziwymi szczęściarzami (albo inaczej: osobami, które wiedzą, czego chcą) są pracownicy tych firm, w których rozwój ludzi i indywidualne podejście to priorytet. Ale też coraz częściej mówi się i pisze, że doczekamy niebawem czasów, w których to właśnie pracodawca będzie dbał o dobre samopoczucie pracownika. Już teraz, kiedy porównuję moje rozmowy rekrutacyjne sprzed 20 lat do obecnych, to… właściwie nie ma czego porównywać.

Coraz większa rzesza pracodawców stara się stworzyć bardzo dobre warunki dla rozwoju swoich pracownikom. Ten fakt uzmysłowiły mi nasze HR lunch meetingi, organizowane w 2012 roku pod hasłem „Kluczowe kompetencje przyszłości”. Uświadomiły mi także, jak ważną rolę w organizacjach pełnią działy HR, których zadaniowość nijak nie przystaje nawet do tej sprzed kilku lat. Niezwykle wzrosła świadomość ludzi w nich pracujących. To dzięki ich profesjonalizmowi, wiedzy i oddaniu są one coraz częściej miejscem „wykluwania się” talentów. Z przyjemnością słuchałam naszych gości na HR lunch meetingach we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu, którzy mówili o tym, że nie pójdziemy do przodu bez: elastyczności (zarówno pracowników, jak i samych organizacji), dynamiki działania, budowania wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa, gotowości na zmiany, odwagi, chęci dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, ciekawości ludzi i umiejętności ich słuchania.

Nasi klienci – duże korporacje i mniejsze organizacje – już od blisko 10 lat obdarzają nas zaufaniem i powierzają rozwój swoich pracowników na wielu szczeblach kariery zawodowej. To dla nas ogromna satysfakcja, dająca nam wszystkim poczucie dobrze wykonanej pracy.

Szkolenia biznesowe to nie tylko rozwój i doskonalenie potencjału zawodowego, ale także sposób na poznanie siebie i zastosowanie wiedzy w życiu osobistym. Większość uczestników naszych szkoleń, wypełniając arkusze ewaluacji w punkcie „przydatność szkolenia dla twojej pracy” pisze: „bardzo przydatne tak w pracy zawodowej, jak i życiu osobistym”.

Pamiętajmy, że aby stworzyć porozumienie, więź współpracy, potrzebny jest kontakt. I do tego kontaktu z Kontekst HR International Group serdecznie Państwa zachęcam!