Zostań trenerem! Studium trenersko-coachingowe ARP

Z Sabiną Szutą, dyrektor Akademii Edukacji Regionalnej Agencji Rozwoju Pomorza, rozmawia Kama Bokacka.

KB: Studium trenersko-coachingowe to nowy projekt w ofercie szkoleniowej Agencji Rozwoju Pomorza. Skąd pomysł na tego typu przedsięwzięcie?

SSz: tak, rzeczywiście jest to zupełnie nowy produkt w naszej ofercie. Agencja Rozwoju Pomorza prowadzi różnego typu szkolenia, nie tylko związane z wykorzystaniem środków unijnych, ale także dotyczące zespołu i pracy z grupą. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie studium trenersko-coachingowego, bo otrzymywaliśmy zapytania od uczestników naszych projektów, czy coś takiego planujemy. Bardzo liczymy na to, że studium spotka się z bardzo dużym zainteresowaniem. Jeśli odniesie sukces, wtedy zamierzamy kontynuować projekt, pozyskując na jego organizację środki z Unii Europejskiej.

KB: Na rynku jest bardzo bogata oferta kursów trenerskich i coachingowych. Czym wyróżnia się to studium?

SSz: Postawiliśmy przede wszystkim na praktykę. Każde zajęcia prowadzone będą w sposób warsztatowy przez trenera – praktyka w danej dziedzinie. Wiedzę można pozyskiwać dziś w wielu miejscach, z książek, czasopism, Internetu… My chcemy, by absolwenci studium dzięki kontaktowi z osobami na co dzień będącymi trenerami i coachami zyskali przede wszystkim praktyczne umiejętności.

KB: Dla kogo jest to studium?

SSz: Studium skierowane jest do osób posiadających wykształcenie co najmniej średnie, pragnących poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje dotyczące pracy z grupą. Będzie na pewno idealne dla wszystkich tych, którzy przygotowują się do roli trenera bądź coacha lub już pełnią taką rolę w swojej firmie. Nie jest to więc oferta dla „starych wyjadaczy”.

KB: Co jest celem studium? Jakie podstawowe tematy trenersko-coachingowe planujecie poruszyć podczas zajęć?

SSz: Chcemy przygotować specjalistów w zakresie prowadzenia szkoleń i coachingu, którzy zdobędą podstawową wiedzę konieczną do planowania, organizowania i ewaluacji szkoleń oraz przeprowadzenia sesji coachingowych. Planujemy pokazać w praktyczny sposób techniki pracy z grupą szkoleniową, motywowania uczestników oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami podczas szkolenia. Dlatego w programie studium znajdują się takie tematy, jak: warsztat i narzędzia trenera, projektowanie, przygotowywanie i ewaluacja szkolenia, komunikacja i metody pracy z grupą, prowadzenie szkolenia, sztuka prezentacji, organizacja szkoleń, coaching w praktyce biznesowej, motywowanie grupy do współpracy, radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, trening interpersonalny, ja jako trener/coach, sztuka autoprezentacji i warsztat głosowy. Po szczegółowe informacje organizacyjno-programowe zapraszam na naszą stronę: http://www.arp.gda.pl/630,aktualnosci-szkolenia.html?wiecej=1974

KB: Jeśli jest mowa o studium, pojawia się od razu pytanie o liczbę godzin i organizację zjazdów.

SSz: Studium jest zorganizowane w formie 8 dwudniowych zjazdów (piątki i soboty, łącznie 96 godzin) począwszy od 27 stycznia 2012 roku. Nauka kończy się egzaminem składającym się z części teoretycznej (konspekt szkolenia) oraz praktycznej (poprowadzenia przygotowanego przez siebie warsztatu). Zajęcia odbywać się będą w Gdańsku, w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza przy ul. Arkońskiej.

KB: Kim są wykładowcy?

SSz: Dołożyliśmy wszelkich starań, by byli to praktycy. Nie zależy nam na tym, aby nasi uczestnicy wyszli z naszego studium jedynie z głowami przeładowanymi wiedzą. Chcemy, by mieli od kogo się uczyć w praktyce. Dlatego między innymi zwróciliśmy się z propozycją współpracy do Kontekst HR International Group.

KB: Część zajęć w studium ma poprowadzić Dorota Wiśniewska, senior konsultantka Kontekst HR International Group. Jakie dla niej przewidzieliście tematy?

SSz: Wynikają one z prowadzonej przez was działalności szkoleniowo-doradczej. Dorota poprowadzi zajęcia z tego, czym zajmuje się na co dzień: warsztatu trenera oraz coachingu w praktyce biznesowej.

KB: Do kiedy można przysyłać zgłoszenia? Zostało już chyba niewiele czasu…

SSz: Termin nadsyłania zgłoszeń upływa18 stycznia 2012 r.Warunkiem uczestnictwa jest terminowe złożenie formularza zgłoszeniowego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Gdzie szukać szczegółowych informacji?

SSz: Tak, jak już wcześniej wspomniałam, wszystkie informacje znajdują się w Internecie. Zapraszam także do kontaktu telefonicznego (58 32 33 142) i e-mailowego (sabina.szuta@arp.gda.pl).

Dziękuję za rozmowę i trzymam mocno kciuki za sukces tego projektu!