Biznes społecznie odpowiedzialny

Lubelski Klub Biznesu 28 czerwca 2018 roku organizuje Forum „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. Moderatorem konferencji będzie Grzegorz Gruza , który nie tylko jest lubelskim przedsiębiorcą, ale również konsultantem Kontekst HR.

Tym artykułem Grzegorz zaprasza na spotkanie w Lublinie.

Jack Ma – chiński miliarder, filantrop i założyciel Alibaba Group – powiedział: „Dzisiaj zarabianie pieniędzy jest bardzo proste. Ale zarabianie pieniędzy, będąc odpowiedzialnym wobec społeczeństwa i próbując ulepszać świat, jest bardzo trudne”.

Z jednej strony mamy okazję żyć w czasach, w których dostęp do wiedzy, technologii i kapitału otwiera przed nami drzwi do sukcesu w biznesie – jak nigdy wcześniej w historii. Z drugiej strony w Polsce połowa nowych podmiotów gospodarczych statystycznie kończy swoją działalność w trzecim roku działalności.

Nasuwa się pytanie: Co robią te firmy, które funkcjonują długie lata i przeczą tym pesymistycznym danym? Jedna z odpowiedzi zawarta jest w cytowanych powyżej słowach chińskiego filantropa. Firmy mają tym silniejszy kręgosłup i szansę przetrwania, im więcej dobrego robią dla świata, w którym funkcjonują.

Serdecznie Państwa zapraszam na wyjątkową konferencję. Forum Społecznej Odpowiedzialności Biznesu będzie dla nas wszystkich okazją, aby podzielić się z innymi tym, w których obszarach nasze firmy czują się odpowiedzialne za wewnętrzne i zewnętrzne otoczenie biznesowe. Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowa okazja do cennej inspiracji działaniami podejmowanymi przez organizacje z regionu Lubelszczyzny.

Szczególnie cenne wydają mi się te działania CSR, które koncentrują się na rozwoju i podnoszeniu jakości życia pracowników. Czy na Lubelszczyźnie jesteśmy w stanie śmiało konkurować z innymi rynkami europejskimi w zakresie dojrzałości przywództwa? Patrząc na doświadczenie prelegentów i panelistów Forum, jestem o tym przekonany. Zobaczycie Państwo, że jest wokół nas wiele organizacji, które w praktyce realizują jedno z praw przywództwa zdefiniowane przez Johna Maxwella (największy światowy autorytet w tej dziedzinie), które można sparafrazować prostymi słowami: „Jesteś dojrzałym przywódcą, kiedy tym, którymi kierujesz, żyje się coraz lepiej”. To jest tak zwane prawo wartości dodanej.

Na zakończenie słowa oczywiste dla każdego przedsiębiorcy: celem każdej firmy jest generowanie zysku. Rok do roku właściciele czy akcjonariusze oczekują coraz lepszych wyników z działalności inwestycyjnej i operacyjnej. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego poza pytaniem, jak utrzymać ten wzrost. Ja odpowiedź znalazłem m.in. w słowach amerykańskiego milionera Roberta Kiyosaki’ego, który powiedział: „Zmień koncentrację z zarabiania pieniędzy, na służenie większej ilości ludzi. Służenie większej ilości ludzi naturalnie generuje więcej zysków”. Z mojej perspektywy to faktycznie się sprawdza!

Czekam z niecierpliwością na dzień spotkania z Państwem. Będziemy wspólnie odkrywać, co dobrego możemy zrobić w swoim biznesie, by lepiej służyć ludziom i dzięki temu zasłużenie generować jeszcze lepsze wyniki finansowe.

Do zobaczenia!