Być zorganizowanym: wirtualne pomocniki

Na pewno już zauważyłeś, że komputer przeniósł się do telefonu. Za pomocą tego małego urządzenia możemy często uzyskać te same informacje, które wcześniej wymagały uruchomienia komputera. Telefon staje się naszym centrum dowodzenia, uzyskiwania informacji i pomocnikiem w działaniu.

Telefon, a właściwie smartfon, może zdecydowanie pomóc w organizacji siebie i swoich bliskich. Niestety nie wystarczy ściągnięcie odpowiedniej aplikacji, by być wirtuozem efektywności – trzeba również nauczyć się jej i nabyć nawyku jej używania. Aby trochę ułatwić wybór odpowiedniej aplikacji (bo jest ich naprawdę sporo), poniżej przedstawiam listę tych, z których często korzystam i z czystym sumieniem polecam!

Office Lens, CamScanner

To aplikacje za pomocą których szybko wykonasz skan wybranego obiektu (dokumentu, tablicy z wynikami, rezultatów pracy zapisanych na flipcharcie, prac dziecka w przedszkolu itd.). Oba programy mają możliwość przycinania, retuszowania obrazów oraz zwiększania ich czytelności – słowem: nieważne jak zrobisz zdjęcie, możesz je potem za pomocą aplikacji doprowadzić do stanu używalności (np. sprawisz, by dokument miał odpowiedni kształt, a obraz nie zawierał widoku ściany, na której dokument był powieszony). Aplikacje umożliwiają zapisanie obrazu w formacie PDF i wysłanie go do wybranego miejsca (np. na skrzynkę e-mailową).

Jakdojade, Rozkład Kolejowy, Bilkom

Jeśli dużo podróżujesz, zapewne znasz te aplikacje, jeśli nie, zainstaluj je na swoim smartfonie, bo mogą ułatwić życie, kiedy będziesz w podróży. Aplikacja Jakdojade pozwala na szybkie znalezienie połączenia komunikacji miejskiej w ponad 20. Miastach. Co ciekawe nie musisz znać nazw przystanków – wystarczy, że podasz adres początkowy i adres miejsca, w którym pragniesz się znaleźć, a aplikacja podpowie najlepsze połączenie: poda numer autobusu, liczbę przystanków, a nawet wyliczy liczbę metrów od przystanku do miejsca docelowego. Dwie kolejne aplikacje – Rozkład Kolejowy i Bilkom – pozwalają na znalezienie połączenia kolejowego. Kiedy podróżujesz pociągami, przydatna może być również aplikacja IC Mobile Navigator, która pozwala sprawdzić między innymi punktualność pociągów.

SkyCash

To nic innego jak wirtualna portmonetka z drobnymi pieniędzmi na opłacenie: parkingu, biletu komunikacji miejskiej, biletu PKP czy biletu do kina. Aplikacja pozwala na opłacenie parkingu w strefach płatnego parkowania w ponad 90. procentach miast w Polsce. Jeśli zatem jedziesz na szkolenie, konferencję lub w delegację, nie musisz zastanawiać się, jakie w danym mieście panują zasady płatności za parkowanie, bo system podpowie,i co powinieneś zrobić.

Listonic

To wygodna lista zakupów. W każdym momencie możesz dopisać do swojej listy brakujący produkt. Aplikacja automatycznie porządkuje produkty według kategorii, więc kiedy dojdziesz do działu „Warzywa” i zerkniesz tylko w telefon, to wszystkie warzywa będą zgrupowane w jednym miejscu (i nie będziesz musiał przeszukiwać swojej ręcznie napisanej listy z zakupami). Listę zakupów można współdzielić, to znaczy, że każda osoba w rodzinie może dopisywać produkty, których potrzebuje. Możemy również podzielić się w sklepie – każdy z domowników idzie szukać produktów (np. z wybranego działu).

Stocard

A skoro jesteśmy przy zakupach, to precz z wypchanym portfelem pełnym kart lojalnościowych! Nie wiem jak wy, ale ja zwykle nie mam odpowiedniej karty przy sobie, bo została w domu, w kieszeni, w aucie. Jeśli zbieracie punkty i jesteście lojalnymi klientami, ta aplikacja jest dla was. Co wystarczy zrobić? Ściągnąć aplikację, zeskanować posiadane karty lojalnościowe i w odpowiednio wyposażonych sklepach pozwolić na zeskanowanie ekranu telefonu zamiast karty lojalnościowej.

Program TV

Aby lepiej zarządzać swoim czasem, warto świadomie wybierać programy telewizyjne, które chce się obejrzeć. Jest bardzo wiele aplikacji zawierających program telewizyjny. Wybierz taką, która ma twoje ulubione programy telewizyjne i jest dla ciebie wygodna w użyciu.