Czy można narysować biznes?

Sens obrazu w tworzeniu rzeczywistości firmowej

Wyobraź sobie, że ktoś obok ciebie wypowiada słowo Chopin. Co pojawia się w twojej głowie? Charakterystyczny obrys głowy ze specyficznym nosem, koścista ręka na fortepianie, pomnik z Łazienek czy wierzby na mazowieckiej ziemi? A może słyszysz muzykę, czujesz powiew wiatru? Przypuszczalnie jednak w twojej głowie nie pojawiło się słowo, nie pojawiły się litery: C, H, O, P, I, N. Jaki wniosek z tego krótkiego eksperymentu?

Myślimy obrazami i to, co jako pierwsze pojawia się w naszej głowie, to obraz. Sens obrazu chwytamy w jedną setną sekundy! 50 proc. mózgu angażowane jest w proces wizualny. W jaki sposób w biznesie wykorzystać tę cudowną właściwość obrazu?

Posługiwanie się obrazem
Jeśli się zastanowimy, to rysunek związany jest z biznesem od zawsze. W zakładach usługowych często na szyldzie obok nazwy jest narysowany przedmiot charakterystyczny dla danej branży, struktura organizacyjna firmy to najczęściej schemat, diagram ilustrujący zależności, a poruszanie się po zakładzie produkcyjnym często wyznaczone jest przez linie i strzałki. Kto z nas nie doświadczył dyskusji, w której ktoś podszedł do tablicy i narysował to, o czym mówiliśmy lub o co mu chodziło, aż wszyscy wreszcie zrozumieli?

Dziś coraz częściej procedury, instrukcje, zasady zapisane za pomocą słów zastępowane są rysunkami, połączeniem rysunków z tekstem lub fotografiami. Coraz też częściej konferencjom i ważnym wydarzeniom towarzyszy graphic recording, a pracę zespołów wspomaga visual facilitation.

Kto w organizacji powinien umieć rysować? Ta umiejętność przyda się każdemu. Zwłaszcza osobom, które rozwiązują problemy, tworzą zmiany, wymyślają i promują rozwiązania. Osobom, które pracują zespołowo, a i tym, które pracują samodzielnie. Umiejętność uporządkowania myśli za pomocą sketchnotki przekłada się w konsekwencji na uporządkowaną wypowiedź, którą łatwiej zrozumieć słuchaczom.

Dlaczego warto rysować? Do czego wykorzystać rysowanie? Jak nauczyć się rysowania? Czym są: sketchnoting, visual facilitation, graphic facilitation, flipowanie©, graphic recording, whiteboard animation?

Przeczytaj cały artykuł Ewy Prędkiej opublikowany w „Personelu i Zarządzaniu” nr 5(326)/2017 z maja 2017 roku (str. 76-79).

Pełny tekst artykułu dostępny jest tylko dla członków naszego HR Business Partner Clubu. Jeśli jesteś członkiem HR Business Partner Clubu kliknij  Jeśli chcesz zostać członkiem HR Business Partner Clubu, zapoznaj się z regulaminem i skontaktuj się z nami .