Koniec “miękkiego HRu”?

Drugi w tym roku HR lunch meeting odbył się w Krakowie w środę, 16 czerwca 2010 r. Blisko 20 dyskutantów – dyrektorów i menedżerów personalnych czołowych firm Małopolski – gościł Hotel Poleski w Krakowie.

Wprowadzeniem do bardzo ciekawej dyskusji była prezentacja pani Iwony Budzianowskiej, Delphi Poland Country HR Manager. Na jakie sprawy zwróciliśmy uwagę? HR nie jest już tylko funkcją administracyjną, która dziś mogłaby zostać poza strukturami firmy; mija również moda na tylko „miękki HR”. HR Przyszłości musi być melanżem powyższych elementów, niczym kameleon dostosowujący się do sytuacji. Rządzący twardą ręką, ale i miękkim sercem, choć jednocześnie umiejący wyczuć gdzie i kiedy powiedzieć: „STOP! Tu jest granica, ponieważ…”.

HR Przyszłości będzie dużo trudniejszy niż dotychczas, bo wymagający łączenia dwóch przeciwstawnych cech. Ma być oparty na faktach, prezentować rezultaty wynikający z mierzalnych parametrów, „bezwzględnie” ciąć koszty. Ale też będzie zmianą kultury organizacji: z bezdusznej maszyny do osiągania wyników na opiekuńczą firmę dbającą o komfort pracy. Można więc powiedzieć, że HR Przyszłości to prawidłowy balans między wynikiem i zyskiem – bez którego nie istnieje przedsiębiorstwo – a motywującą i satysfakcjonującą pracą – bez której nie istnieje dobry, zaangażowany i rozwijający się pracownik.

Jak zwykle okazało się, że wspólna chęć do dyskusji była większa, niż czas na nią przeznaczony. Liczymy więc, że już wkrótce spotkamy się w innych miastach na kolejnych HR lunch meetingach
Następny HR lunch meeting odbędzie się 14 września we Wrocławiu. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej www.hrlunchmeeting.pl