Polecam tę książkę!

Rynek książek dla biznesu jest mocno zapchany. Trudno w nawale różnorodnych publikacji znaleźć książkę, którą naprawdę warto przeczytać. Postanowiliśmy więc dokonać dla Państwa przeglądu książek z zakresu szeroko pojętego biznesu, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia Human Resource Management. Co jakiś czas konsultanci Kontekst HR International Group będą polecać jedną publikację. Jesteśmy otwarci także na Państwa propozycje. Chętnie zamieścimy na naszych łamach recenzje książek polecanych przez naszych Czytelników. Zapraszamy do współpracy!

Na początek chcę Państwu przedstawić książkę, która stała się dla mnie prawdziwym odkryciem. Czytam bardzo dużo książek i czasami zastanawiam się, co powoduje, że o jednych szybko zapominam, a inne wwiercają się w pamięć na długo i wywołują burzę myśli. Nie odkryłem jakiejś złotej formuły jednakowej dla wszystkich książek. I tak naprawdę w ogóle nie wiem, czy taka formuła istnieje. Ale w przypadku pracy Quinta Studera „Trwałe wyniki. Programowanie zachowań, które wyniosą firmę na szczyt” jestem całkowicie pewien, że znam powód, dla którego od kilku lat wracam do lektury tej książki z przyjemnością i za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. To opracowana przez Studera i jego zespół – i co ważniejsze, wypróbowana w wielu organizacjach w Stanach Zjednoczonych – spójna i przekonująca koncepcja wdrażania zmian w organizacjach, oparta na ustandaryzowanym przywództwie. Można się z nią zgadzać lub nie, ale tez zawartych w wykładzie Studera nie można pominąć w dyskusji o zwiększaniu efektywności ludzi w naszych organizacjach.

Źródłem wyników w firmie nie są produkty, usługi ani konkretni ludzie, niezależnie od tego, jak dobrzy by oni nie byli – pisze Studer. Produkty zmieniają się i ewoluują, ludzie przychodzą i odchodzą. Tym, co naprawdę umożliwia firmom osiąganie doskonałych wyników w długim okresie, jest wysokiej jakości przywództwo. Tak, przywództwo, a nie przywódcy!

Autor w bardzo jasny i przystępny sposób wskazuje drogę, którą może podążyć każda współczesna organizacja, aby osiągnąć sukces na rynku, bez względu na wielkość czy przedmiot działalności. Celem tej wędrówki jest zmiana kultury organizacji w taki sposób, aby promowała ona rozwój ustandaryzowanego, świadomego przywództwa. Prezentacja praktycznych technik liderskich wraz z wykładem, w jaki sposób je stosować, by osiągać naprawdę doskonałe i długookresowe wyniki jest dodatkowym walorem tej pozycji.

Koncepcja Quinta Studera każdemu menedżerowi działu HR pozwoli nieco inaczej spojrzeć na procesy zmian zachodzących w jego organizacji. Okazuje się bowiem, że doskonałość w kierowaniu ludźmi jest w zasięgu ręki. Wystarczy sięgnąć po tę książkę!

I więcej nic o niej nie powiem. Proszę przeczytać. Gorąco polecam!