Pracuj mniej i lepiej!

„Do poprawy twojego życia zawodowego potrzeba: dziesięć minut dziennie, ołówka i chęci zmiany. Życie jest bowiem krótkie, żeby je marnować nawet na dość dobrą pracę”.

Powyższy cytat pochodzi z: Michael Bungay Stanier, „Pracuj mniej i lepiej! Odkryj i realizuj swój potencjał”, Wydawnictwo Helion, 2011.

Pamiętam, kiedy przeczytałam to zdanie w księgarni i pomyślałam: Tylko 10 minut? I już? Ta mała, żółta, niepozorna książeczka i tylko 10 minut? Nie myśląc wiele, kupiłam ją i nie żałuję. Nie żałuję, bo wykorzystuję ją we własnym życiu, podczas prowadzenia coachingów, na szkoleniach, często polecam ją innym i zwykle słyszę – „dziękuję”, „uporządkowałam sobie wiele spraw”, „wiem, co chcę zrobić”, „mam więcej energii”, „mam pomysł na wielkie dzieło”.

Wielkie dzieło? O co chodzi? Wielkie dzieło według autora koncepcji to praca, która ma dla danej osoby wielkie znaczenie i która pomaga zmieniać otoczenie. Może inspirować, prowokować, angażować. To działanie, które przynosi dobrą energię, choć jak słusznie zauważa autor, może być źródłem niepokoju i dyskomfortu, bo nierzadko wymaga zmiany w życiu i wyjścia poza sferę komfortu.

Książka składa się z ćwiczeń i wielu przykładów. Te ćwiczenia to mapy koncepcyjne (autor podaje link do strony WWW, na której znajdują się szablony map, nie trzeba więc rysować po książce); po krótkim wyjaśnieniu autor zaprasza do pracy z kartką i ołówkiem, do analizy i narysowania własnej mapy (według zaproponowanego wzoru). Ta dziesięciominutowa refleksja prowadzi do konkretnych wniosków – pierwszych założeń do zmian, które wprowadzisz do swojego życia.

Poprzez kolejne mapy koncepcyjne („podstawy działania”, „zaczątki wielkich dzieł”, „odkrywanie wielkiego dzieła”, „wybierz projekt”, „stwórz nowe możliwości”, „wielki plan wielkiego dzieła”, „kontynuacja podróży w stronę wielkich dzieł”) autor pomaga odkryć, co jest dla ciebie naprawdę istotne, co popycha cię do działania i dokonywania wyborów. Odkrywasz, co możesz zrobić, by twoja praca dawała ci więcej inspiracji, przyjemności i motywacji.

Nie musisz obawiać się, że nie wykonasz dobrze ćwiczeń i dojdziesz do błędnych wniosków. Jeśli będziesz ze sobą szczery, mapy przeprowadzą cię krok po kroku przez zawiłości twojego życia. Pomocny jest też precyzyjny opis tego, co należy zrobić oraz uwagi trenera, które zamieszczone są przy każdej mapie.

Książka jest również pobudzająca, nawet kiedy nie wykonujemy ćwiczeń. Sporo w niej inspirujących cytatów i historii osób, które dzielą się swoim doświadczeniem w wykorzystaniu map.

Możesz ją wykorzystać na wakacjach, w czasach kryzysu czy w momentach inspiracyjnego dołka. Co ciekawe, autor stworzył mapy do pracy indywidualnej, ale spokojnie możesz wykorzystać mapy do pracy zespołowej. Bo kto powiedział, że zespoły nie mogą tworzyć wielkich dzieł?

A więc kup książkę, weź kartkę i ołówek i wygospodaruj tylko 10 minut, a zobaczysz, jak bardzo zmieni się twoje życie!