Błękitny ocean HR-u

Najpierw kilka cytatów: „Sukces każdego menedżera polega na tym, że jego ludzie wiedzą, co mają robić”, „Nie potrzebuję wiedzy w głowach pracowników; potrzebuję jej w organizacji”, „HR działa nie tylko w firmach, ale także w… rodzinach pracowników”, „Szukam ciekawych ludzi, a potem tworzę dla nich stanowiska”, „Kiedy zmienialiśmy obszar kontroli jakości, stałam się kontrolerem jakości”. Pani Anna Ledwożyw, Dyrektor ds. kadr i strategii nierynkowych firmy Axtone w Kańczudze, była nie tylko gościem specjalnym HR lunch meetingu w Rzeszowie, ale i prawdziwą gwiazdą. Poruszyła serca i umysły słuchaczy uruchamiając niezwykle ciekawą dyskusję na temat roli HR-u we wspieraniu biznesu.

Gdybyśmy mieli jakimś jednym określeniem opisać wizję HR-u zaprezentowaną przez prelegentkę, brzmiałaby ona „kreatywny HR”. Nie tylko dlatego kreatywny, bo tryskający niestandardowymi pomysłami, ale przede wszystkim kreatywny, bo wykraczający poza sztywne ramy pojmowania funkcji personalnych. Pamiętamy, jak pani Ledwożyw mówiła o HR-ze działającym w rodzinach pracowników, HR-ze będącym inspiratorem zmian, wreszcie HR-ze wyzwalającym (czasami głęboko ukryty) prawdziwy potencjał pracowników. A to właśnie są cechy HR-u przyszłości!

I nasz gość specjalny i pozostali uczestnicy HR lunch meetingu w Rzeszowie zgodzili się na kilka elementów, które będą wyznaczały rolę HR-u w przyszłości: elastyczność, wychodzenie poza tradycyjne funkcje kadrowe, zarządzanie różnorodnością (w wielu aspektach – od wielopokoleniowości po wielokulturowość), dbanie o lojalność pracowników opartą na czynnikach innych niż pieniądze, budowanie marki organizacji (po to, by przyciągnąć i zatrzymać najlepszych).

Niektórzy mówią, że idzie druga fala kryzysu. Pielęgnowanie poczucia bezpieczeństwa i motywowanie do osiągania ponadprzeciętnych wyników staną się kluczowymi zadaniami HR-u i w ogóle organizacji. To będzie trudne! Ale – jak powiedziała pani Anna Ledwożyw – widać światło w tunelu: „Nie koncentrujmy się na tu i teraz, ale patrzmy w przyszłość. Twórzmy błękitny ocean HR-u”.

HR lunch meeting, którego organizatorami są Kontekst HR International Group, redakcja „Personelu i Zarządzania” i Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami odbył się we wtorek, 13 września 2011 r. w Rzeszowie. Zgromadził blisko 20 uczestników – dyrektorów i menedżerów personalnych czołowych firm Podkarpacia. Podczas spotkania partner społeczny cyklu, Fundacja Świętego Mikołaja, zebrał 500 złotych na stypendia dla uczestników programu „Solidarni” – uczniów rzeszowskich szkół.

Następny HR lunch meeting odbędzie się 4 października w Poznaniu. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej www.hrlunchmeeting.pl. Patronami medialnymi spotkania były portale pracuj.pl i praca.pl

Artykuł o spotkaniu w „Personelu i Zarządzaniu” (nr 10/2011):