Szkolimy po ukraińsku i rosyjsku w Polsce

W kawiarni zamówiłam herbatę z ciastkiem. Sprzedawczyni usilnie starała się mówić do mnie poprawnie po polsku, ale wschodni akcent zdradzał, że nie jest stąd. Spojrzałam na jej identyfikator: Irina. I wtedy przypomniałam sobie moje zaskoczenie sprzed 30 lat, kiedy w barze w Holandii natknęłam się na równie młodą dziewczynę, ale z identyfikatorem… Marysia. Dzisiaj, tak jak przed laty Polacy, Ukraińcy szukają swojej szansy na Zachodzie. Polska jest dla nich Zachodem.

Rozwijająca się polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy. Bezrobocie osiągnęło najniższy poziom w historii, więc pracodawcy sięgają po pracowników z zagranicy. Najbardziej naturalnym kierunkiem imigracji zarobkowej do Polski jest Ukraina. To kraj historycznie powiązany z Polską. Więzy kulturalne i gospodarcze łączą nas już od 700 lat.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że już teraz pracuje u nas blisko 2 miliony obywateli Ukrainy, a do końca tego roku ta liczba ma przekroczyć 3 miliony!

Część ukraińskich pracowników przyjeżdża do Polski jedynie na kilka miesięcy, ale wielu zostaje na stałe. Coraz większa ich liczba awansuje na stanowiska liderskie i kierownicze. I tu pojawia się problem: jak przygotować tych ludzi nie tylko do nowych stanowisk i zadań, ale również jak pomóc im szybciej zaaklimatyzować się językowo i kulturowo. Kompetencje językowe nie zawsze pozwalają w pełni skorzystać z oferty szkoleń w języku polskim. Chyba, że…

Od 2008 roku Kontekst HR International Group ma swoje przedstawicielstwo na Ukrainie. Pracujemy nie tylko dla polskich firm, które rozwijają się na rynku ukraińskim, ale również i dla międzynarodowych koncernów, które znają nas z pracy w Polsce i ufają nam.

Jeszcze niedawno wydawało nam się, że to nasi polscy trenerzy i konsultanci będą jeździć na Ukrainę, by szkolić tamtejszych pracowników. Tymczasem dziś to nasz ukraiński zespół jest do dyspozycji polskich pracodawców, którzy w Polsce zatrudniają ukraińskich pracowników.

Oferujemy szkolenia w językach ukraińskim i rosyjskim z: kierowania ludźmi, komunikacji, obsługi klienta, motywowania, rozwiązywania problemów, różnic kulturowych, radzenia sobie ze stresem i wielu innych tematów.

Konsultantką koordynującą projekty dla ukraińskich pracowników w Polsce jest Yulia Kryvenseva, dyrektor Kontekst HR Ukraina . Oprócz wielu kompetencji Yulia świetnie mówi także po polsku i angielsku, co ułatwia współpracę z naszymi klientami.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie szkoleń w językach ukraińskim i rosyjskim!