Życie warte 107 złotych

Czy znasz utwór Johna Lennona „Imagine”? John opisywał w nim obraz świata szczęśliwych ludzi, żyjących w pokoju, jedności, świata w którym nie ma chciwości i… głodu.

Okazuje się, że nie tylko Lennon marzył o tak idealnym świecie. Warto, abyśmy nie zapomnieli o Ludwiku Rajchmanie, polskim lekarzu i działaczu społecznym, który idei pomocy ludziom poświęcił swoje życie.

Ludwik Rajchman urodził się w Warszawie w 1881 roku, uzyskał gruntowne wykształcenie, a jego specjalizacja medyczna (bakteriologia) pozwoliła mu na powołanie do życia w 1918 roku Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. To z kolei utorowało mu drogę do objęcia funkcji dyrektora Sekcji Higieny pod egidą Ligii Narodów. Prowadził badania epidemiologiczne, zajmował się standaryzacją leków i żywienia oraz pomocą osobom niepełnosprawnym i dzieciom.

Fakt, że po drugiej wojnie światowej zainicjował powstanie organizacji, której celem jest pomoc dzieciom, był naturalną konsekwencją jego wieloletnich działań. W 1946 roku powstaje bowiem Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, czyli UNICEF. Ludwik Rajchman jest jego pierwszym dyrektorem i pełni tę funkcję do 1950 roku. To jego determinacja sprawiła, że w latach 1948-51 aż 17 milionów ludzi zaszczepiono przeciwko gruźlicy.

Do dziś UNICEF pomaga potrzebującym dzieciom. Działając jedynie dzięki darowiznom, niesie pomoc dzieciom na całym świecie, ponad granicami, ideologiami, ustrojami, narodami, niezależnie od rasy czy religii.

Kiedy ponad 70 lat temu transporty pomocy humanitarnej były kierowane do udręczonej wojną Polski (najpierw przez UNRRA, potem właśnie przez UNICEF), nikt zapewne nie przypuszczał, że problem głodu okaże się palący przez następne dziesięciolecia. Dramatyczne obrazy wychudzonych dzieci wyciągających ręce po cokolwiek do zjedzenia niestety są wciąż aktualne.

Na świecie co roku niemal półtora miliona dzieci cierpi z powodu niedożywienia, wiele z nich umiera, szczególnie w Afryce.

Trudno w to uwierzyć, ale w Sierra Leone leżącym w Afryce Zachodniej 20% dzieci nie dożywa swoich piątych urodzin, a 37% z nich umiera właśnie z powodu niedożywienia!

Co 21. kobieta umiera w czasie ciąży lub porodu…

To są niezwykle tragiczne dane.

Zmiana tych druzgoczących statystyk jest możliwa i zależy od każdego z nas. Tak jest!

Każdy z nas może włączyć się w działania prowadzone przez UNICEF. Polacy nie odmawiają pomocy i włączają się w akcje dożywiania dzieci w Afryce, projekty szczepień w Nepalu czy wsparcia dzieciom, które ucierpiały na skutek tajfunu na Filipinach. Darczyńcy to osoby prywatne, ale również firmy. Ich wsparcie to realna pomoc, której dzieci zawdzięczają zdrowie i życie oraz bezpieczną przyszłość.

Czy życie może być warte 107 złotych?

Tyle kosztują dwa bilety do kina i popcorn z kawą.

Tyle kosztuje… trzytygodniowa terapia leczenia niedożywienia (czyli 63 porcje żywności terapeutycznej) umierającego z głodu dziecka w Afryce.

Może więc marzenie Ludwika Rajchmana o świecie bez głodu stanie się również twoim marzeniem?

Sprawdź, jak je spełnić: UNICEF.

UNICEF, który w tym roku obchodzi 70-lecie swojej działalności, zainaugurował program Partnerstwa Biznesowe UNICEF dla firm działających w Polsce. To okazja do wzajemnej inspiracji, poznania możliwości włączenia się w programy pomocowe UNICEF i inwestowania w przyszłość dzieci na całym świecie. Jesteśmy dumni z tego, że Kontekst HR International Group był partnerem konferencji organizowanej w ramach programu Spotkania Partnerstwa Biznesowe UNICEF 2017.

Zdjęcia do artykułu udostępnił nam UNICEF.