Impresje weterana

W dzisiejszym świecie umiejętności to klucz do sukcesu. Jedną z najważniejszych kompetencji – kto wie, czy nie najważniejszą – jest szybkość uczenia się. A ja mam tę niebywałą przyjemność pomagać liderom, menedżerom i pracownikom rozwijać kompetencje. To już 10 lat w Kontekst HR International Group.

Przez ten czas wiele się zdarzyło i zmieniło. Spotkałem niezwykle ciekawe i inspirujące osoby, słyszałem zdumiewające historie, miałem okazję poznać organizacje od środka – ich kulturę, problemy, nadzieje, zagrożenia, inspiracje. Miałem okazję przyglądać się ich sukcesom i porażkom. To także czas w większości spędzony w samochodzie, hotelach, z dala od rodziny. Dobrze, że są telefony komórkowe, bo kiedy rozpoczynałem pracę trenera, telefonów komórkowych jeszcze nie było.

Minione 10 lat było niezwykle intensywne. Kiedy myślę o naszej firmie Kontekst HR Kontekst HR International Group, to myślę przede wszystkim o ludziach. O moich wspólnikach – przeżyliśmy chwile wspaniałe i trudne, podejmowaliśmy decyzje trafne i błędne, ale 10 lat mówi samo za siebie – przecież po 5 latach działalności 80% firm już nie istnieje.

Kontekst HR International Group był i jest szkołą życia w pigułce. W tych trudnych czasach dajemy z siebie absolutnie wszystko – pracujemy z pasją i los się nam odwdzięcza. Tylko jedno mnie nieco przeraża – upływ czasu!!! Ani się spostrzegę, a będziemy obchodzili 20-lecie. Z drugiej strony to wspaniałe, że możemy trwać, a nasi klienci chcą z nami pracować.

W ciągu tych 10 lat wielu klientów rozwinęło się w niebywały sposób. Niejednokrotnie jestem zdumiony, że w takim czasie można zrobić tak dużo. Ale my także bardzo szybko się rozwijamy – stale doskonalimy swoje kompetencje, by być coraz bardziej skutecznymi. Nasza praca ma przynosić widoczny zwrot z inwestycji naszym klientom, i tak się dzieje. Niebywałą satysfakcję sprawiają nam wskaźniki, które rosną u klientów w wyniku naszych działań, bo jest to informacja, że idziemy we właściwym kierunku.

Nasz zespół składa się ze wspaniałych i różnorodnych osób, na których mogę liczyć, i od których mogę czerpać inspirację. Filozofią Kontekst HR International Group jest stały zespół konsultantów, co gwarantuje klientom bardzo wysokie standardy naszej pracy i poczucie bezpieczeństwa (bo zawsze jesteśmy przy nich).

Kiedyś w zasadzie nie były dostępne narzędzia diagnostyczne, takie jak: DISC, Belbin, Hogan, a wiele działań nie miało rzetelnej, psychologicznej podstawy. W ciągu ostatnich lat diametralnie to się zmieniło – teraz do dyspozycji mamy całą serię badań, nad którymi pracowało tysiące ludzi – Success Insights. Niejednokrotnie widziałem zdumione oczy klientów po badaniu, ponieważ nie wierzyli, że badania mogą tyle o nich powiedzieć. Pojawił się też na rynku profesjonalny coaching, który jest świetną propozycją dla wielu menedżerów, dyrektorów i stał się bardzo popularną metodą rozwoju przynoszącą niejednokrotnie spektakularne wyniki (10 lat temu o coachingu jako narzędziu dopiero zaczynało się mówić, a osoby które umiały to robić profesjonalnie, można było policzyć na palcach jednej ręki).

Pamiętam, że kiedy zaczynałem pracę jako konsultant, musiałem sam przygotowywać materiały, drukować je i pakować – ile czasu mi to zajmowało!!! Dziś nasze Kochane Dziewczyny pracujące w biurze zrobią absolutnie wszystko, a ja jadę do klienta, mając wszystko przygotowane, zaś mój spokój wewnętrzny uśmiecha się do mnie.

Ciekaw jestem, jaki będzie Kontekst HR International Group za następne 10 lat, kiedy będziemy obchodzili 20-lecie i co wtedy napiszę… Chyba jednak muszę poczekać, ponieważ w dzisiejszym zwariowanym świecie przewidywanie tego, co będzie już za pół roku jest niezmiernie trudne i obarczone dużym ryzykiem, a co dopiero w perspektywie 10 letniej. Mam tyko taką małą prośbę do czasu – jeśli ktoś mógłby mu przekazać prośbę, żeby nie płynął tak szybko, będę niezmiernie wdzięczny.

Artykuł z rocznicowego cyklu „10 lat Kontekst HR International Group”