Jakie kompetencje zdecydują o sukcesie jutro?

Lubię taki cytat: „Jeśli twój biznes za pięć lat będzie wyglądał tak, jak teraz, to najlepszy dowód na to, że zmierzasz do katastrofy”. Pierwszy raz usłyszałem go dobrych parę lat temu na jednej z konferencji. Obudził we mnie potrzebę myślenia o przyszłości, spoglądania wprzód, poza linię horyzontu. Dzisiaj wiem, że jeden z elementów tej sentencji jest już na pewno nieaktualny. To czas. gdybym dzisiaj miał zadedykować to zdanie przyjaciołom, powiedziałbym: „Jeśli twój biznes za dwa lata będzie wyglądał tak jak teraz, to najlepszy dowód, że zmierzasz do katastrofy!”.

Perspektywa myślenia o przyszłości w biznesie się skraca. Zmiany zachodzą tak szybko, że okres dwuletni za chwilę okaże się zbyt długi. Trzeba będzie reagować niemal z tygodnia na tydzień, a już z miesiąca na miesiąc – na pewno. Tempo przeobrażeń wymagać będzie od ludzi wyrobienia w sobie nowych kompetencji. Od nich zależy przyszłość naszych firm!

Jakie kompetencje okażą się przydatne jutro i pojutrze? Zapewne będzie ich bardzo, bardzo wiele, a wymusi je wielotorowość i wielowarstwowość zmian. Stąd moje przekonanie, że najważniejszą z nowych kompetencji stanie się zdolność do szybkiego uczenia się. Bez niej nasze firmy będą zawsze o jeden-dwa kroki za konkurencją, z malejącą szansą na odniesienie zwycięstwa.

Proszę sobie wyobrazić, że stoją Państwo na niewielkim wzniesieniu, w ciepły letni poranek. Jest jeszcze szaro, a całą przestrzeń zasnuwa gęsta, mleczna mgła. Patrzą Państwo przed siebie i próbują zorientować się, jak wygląda świat dookoła. Co znajduje się 50 metrów przed Państwem? Co 100, a co 500 metrów naprzód? Wytężacie Państwo oczy, ale i tak nie możecie przezwyciężyć mgły. Pozostają odgłosy dochodzące do Państwa uszu, wyobraźnia i intuicja. I nagle – widzicie! Nierealne staje się realne, choć mgła nie ustępuje. Dostrzegacie otoczenie oczyma duszy…

Chciałbym Państwa zaprosić do wspólnego spoglądania przez mgłę w przyszłość. Zobaczmy świat, który przed nami i zastanówmy się wspólnie, jak możemy się w tym świecie odnaleźć.

Pytanie, które warto sobie postawić brzmi: czy na pewno wiemy, dzięki jakim kompetencjom nasza firma osiąga sukces dzisiaj? Jakie kompetencje są jej potrzebne, aby zwyciężać jutro i pojutrze? Jakie będą kluczowe kompetencje przyszłości?

O tym chcemy porozmawiać w trakcie tegorocznej edycji HR lunch meetingów „Kluczowe kompetencje przyszłości”.

Zapraszamy dyrektorów i menedżerów działów HR do aktywnej i praktycznej dyskusji o najpilniejszych wyzwaniach HR, która odbędzie się w pięciu miastach Polski:

  • 22 maja – we Wrocławiu,
  • 12 czerwca – w Krakowie,
  • 11 września – w Gdańsku,
  • 16 października – w Poznaniu,
  • 23 listopada – w Warszawie.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: www.hrlunchmeeting.pl.

Partnerami medialnymi cyklu są: Benefit, praca.pl i pracuj.pl.