Ludzie? To znaczy kto?

„Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”. To cytat z Gabriela Garcíi Márqueza, jednego z najlepszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1982 roku, autora „Stu lat samotności” (genialne!!!). To nie tylko jeden z moich najukochańszych pisarzy, ale przede wszystkim człowiek, który w tym krótkim, błyskotliwym tekście uchwycił sedno tego, co nazywamy człowieczeństwem. Bo zastanówmy się przez chwilę: co to znaczy być człowiekiem?

George Bernard Shaw powiedział kiedyś, że „człowiek staje się człowiekiem, kiedy człowieczeństwo jest potrzebne”. To oznacza, że naszą prawdziwą wartość określają nasze zachowania w sytuacjach trudnych. Łatwo obnosić się ze swoim człowieczeństwem, kiedy to nas nic nie kosztuje. Dużo trudniej, kiedy wynikają z niego jakieś zobowiązania bądź, nie daj Boże, zagrożenia.

Nasze człowieczeństwo wcale nie jest takie oczywiste? Znane hasło, że człowiek jest najważniejszym zasobem każdej organizacji to często tylko slogan. Wielu menedżerów traktuje swoich ludzi dobrze tylko do momentu, kiedy są im potrzebni, do kiedy dzięki nim mogą osiągać własne cele. Potem, wyrzucają ich na śmietnik jak niechcianego misia z wyrwaną rączką i nóżką. W jednej z firm procedura zwalniania ludzi mówi o tym, że „pracownika należy zatrzymać na bramie wejściowej, wręczyć wypowiedzenie, uzyskać jego podpis, a następnie wręczyć karton z jego osobistymi rzeczami”. Zawsze zastanawiałem się, jak w firmie posiadającej podobne przepisy budować otwartość, zaufanie i zaangażowanie? I czy w ogóle można to zrobić?

My w Kontekst HR International Group robimy wszystko, aby ludzie byli osią naszej organizacji, wokół której wszystko się kręci. Nasi pracownicy, partnerzy, konsultanci – bo ich profesjonalizm, innowacyjność i motywacja tworzą wartość dla klienta. Nasi klienci – bo oni stanowią sens i cel naszej pracy.

Ludzie są najważniejsi! Nie w jakiejkolwiek organizacji, ale tak w ogóle. Bądźmy więc dla siebie LUDŹMI na co dzień.

Kontekst HR International Group to MY. I dlatego od siebie wymagamy najwięcej: CZŁOWIECZEŃSTWA!!!