Pańskie oko konia tuczy, czyli rozmowa kontrolna

Zaufać czy kontrolować? To dylemat większości menedżerów. Odpowiedź na to pytanie oznacza w praktyce albo brak kontroli, aż do czasu końcowego terminu wykonania zadania, albo przejmowanie kontroli nad zadaniem wykonywanym przez pracownika.

Oczywiście kontrola zadań może przybierać różne formy, takie jak: ścisły nadzór, monitorowanie wskaźników itp. Niektóre z nich nie wymagają komunikacji z pracownikiem. Jednak nie o takich formach kontroli będzie mowa w tym artykule.

„Pańskie oko konia tuczy” – mówi stara ludowa mądrość, która dotyczy przecież kontrolowania. Kontrola jest oczywiście jednym z obowiązków menedżerskich związanych z dbaniem o efektywne wykonywanie zadań i odpowiedzialność za wyniki uzyskiwane w podlegającym menedżerowi obszarze. Słowem: kontrola ma być.

Pytanie tylko: Jaka? Bo kłopot z kontrolą polega m.in. na tym, że im mocniej kontroluje przełożony, tym… często… mniej kontroluje pracownik. Krótko mówiąc, następuje optymalizacja energii: Skoro mój przełożony wkłada jej dużo, to ja zaoszczędzę swoją. A jeśli już będę kontrolować, to według ścisłych zasad określonych przez przełożonego. Zero własnej inwencji.

Czy da się kontrolować i jednocześnie rozwijać samodzielność pracownika? Oczywiście, że tak! Zapraszam zatem do refleksji nad usamodzielniającą kontrolą, czyli fenomenem rozmowy kontrolnej.

Najpierw o tzw. warunkach brzegowych. Mówimy o kontroli zapowiedzianej w trakcie zlecania i wykonywania zadania. Jako pracownik miałem zlecone zadanie, a w trakcie zlecania przełożony uprzedził, na którym etapie będzie potrzebował ode mnie informacji. Umówiliśmy się na termin rozmowy. Pracownik samodzielny zaś to taki, który potrafi dokonać samokontroli wykonywanego zadania.

Przyjrzyjmy się zatem naszej głównej bohaterce, czyli rozmowie kontrolnej. Zadanie jest wykonywane. Przychodzi czas na rozmowę kontrolną.

Pełny tekst artykułu dostępny jest tylko dla członków naszego HR Business Partner Clubu. Jeśli jesteś członkiem HR Business Partner Clubu kliknij Jeśli chcesz zostać członkiem HR Business Partner Clubu, zapoznaj się z regulaminem i skontaktuj się z nami .