Przeramowanie albo zmiana sposobu myślenia

Czy wiesz, że możesz zmieniać swoje przekonania na każdy temat dzięki zamianie postrzegania znaczenia ludzi, argumentów, wydarzeń i sytuacji?

Możesz np. negatywne przekonanie: to dla mnie trudne = nie ma co próbować, zamienić w swojej głowie na pozytywnie brzmiące: to dla mnie trudne = jeśli to zrobię, znacząco zwiększę swoje kompetencje. Służy do tego celu narzędzie pod nazwą reframing (po polsku: przeramowanie).

Przeramowanie to zmiana sposobu myślenia na jakiś temat. To jest jak umożliwienie spojrzenia na jakiś przedmiot, wydarzenie czy człowieka z innej perspektywy, z drugiej strony i odkrycie dzięki temu czegoś, czego nie było widać od frontu.

Jak działa przeramowanie? Pokażę to na przykładzie. Przeczytaj poniższe dwa teksty.

Oto pierwszy z nich: Przed tobą ważny dzień. Niestety, twój budzik się zepsuł i nie zadzwonił. Obudziłeś się zdecydowanie za późno. W dodatku ekspres do kawy odmówił posłuszeństwa, a w tubce zabrakło pasty do zębów. Kiedy wybiegasz zdenerwowany z domu, zahaczasz guzikiem od płaszcza o framugę. Guzik odpada. Jesteś wściekły!

A teraz tekst drugi: Przed tobą ważny dzień. Na szczęście twój budzik się zepsuł i ofiarował ci kilka miłych chwil w ciepłym łóżku. Kiedy okazuje się, że ekspres do kawy nie działa, uświadamiasz sobie, że tak naprawdę nie lubisz kawy, a pijesz ją tylko z przyzwyczajenia. Z radością sięgasz po szklankę ciepłej herbaty. Kiedy okazuje się, że w tubce zabrakło pasty do zębów i postanowiłeś poszukać nowej, w szufladzie znajdujesz zagubiony banknot 100-złotowy, dawno już spisany na straty. I jeszcze jedno: urwany guzik jest początkiem ważnej zmiany w twoim życiu! Jeszcze nie wiesz, że w środę, w punkcie krawieckim, spotkasz miłość swojego życia. Dziś czujesz się wspaniale!

I co? Teraz już rozumiesz, na czym polega przeramowanie?

Fakty pozostają niezmienne. A jednak jest całkiem inaczej. Drugi wariant ważnego dnia jest wersją przeramowaną. Przeramowanie jest niezwykle skuteczną metodą zmiany przekonań ludzi.

Doświadczenie pokazuje, że rama może mieć decydujące znaczenie dla sposobu, w jaki postrzegamy świat. Przeramowanie pozwala nadać zdarzeniom nowe znaczenie, inny sens.