Jeden z afrykańskich dzikich kotów goni swoją zdobycz tylko do pewnego momentu. Do momentu, kiedy ten wysiłek się jeszcze opłaci – a więc energia spożytkowana na pogoń zostanie zrekompensowana liczbą kalorii uzyskaną ze zjedzenia upolowanej zdobyczy. Gdy goniący zreflektuje się, że uciekający kąsek nie zbilansuje utraty energii, zaprzestaje polowania. Można rzec, że obliczanie efektywności i opłacalności przedsięwzięcia dziki kot ma opanowane do perfekcji!
My też kierujemy się skutecznością podejmowanych działań. Zastanawiamy się, czy uzyskany wynik zrekompensuje poniesione nakłady (finansowe, materialne, ludzkie). Pytamy siebie w jaki sposób, jak najmniejszym nakładem sił i środków osiągnąć maksymalne wyniki. Udoskonalamy narzędzia, procesy, procedury. Ale czy udoskonalamy siebie i własne, indywidualne działania?
Czy zastanawiasz się, w jakim stopniu wykonujesz rzeczy we właściwy sposób? Co możesz w tej materii udoskonalić? Jakich umiejętności się nauczyć, a jakie doprowadzić do mistrzostwa? Jakich działań powinieneś zaprzestać? Czy jesteś skuteczny i robisz właściwe rzeczy? Czy wybierasz należne cele, priorytety i zadania, które doprowadzą cię do planowanej zmiany? A jak jest z pracą twoich podwładnych – na ile są w swoich działaniach skuteczni? Kiedy ostatnio rozmawiałeś z nimi na ten temat? Jak możesz pomóc swoim ludziom być efektywnymi?
„Zwiększanie efektywności ludzi jest ważniejsze, niż zwiększanie mocy procesorów komputerów, na których pracują” – o tym ma na przypominać listopadowa tapeta. Ma zwracać uwagę na konieczność podejmowania działań, zmierzających do poprawy efektywności – zarówno własnej, jak i pracowników.
Warto się starać poprawiać efektywność, bo jest to korzystne choćby z finansowego punktu widzenia. Robienie czegoś w sposób skuteczniejszy, niż dotychczas, daje również energię do działania, motywuje do pracy, dodaje pary i mocy. Wręcz uskrzydla! Jeśli nie wierzycie, przypomnijcie sobie tych, którzy pobili własny rekord życiowy bądź rekord świata w jakiejkolwiek dyscyplinie – energia ich rozpiera! Widać, że mogliby znowu spróbować ustanowić nowy rekord.
Pobierz tapety w zależności od twojego rozmiaru ekranu
800×600 (lub wersja 2, bez kalendarza)1024×768 (lub wersja 2, bez kalendarza)
1280×800 (lub wersja 2, bezkalendarza) 1280×1024 (lub wersja 2, bez kalendarza) 1440×900 (lub wersja 2, bez kalendarza) W zależności od systemu, z jakiego korzystacie, instrukcje do zmiany tapety na pulpit znajdziecie pod następującymi linkami:Windows XP,Windows Vista,Windows 7, Mac OSX. |