HR spogląda dalej – kluczowe kompetencje przyszłości

W latach 70-tych XIX wieku Thomas Edison stworzył wizję taniego i bezpiecznego oświetlenia elektrycznego. Przeciwnicy tego pomysłu podważali sens tej koncepcji. Prestiżowy Instytut Królewski w Londynie ogłosił, że „w praktyce żarzenie z naukowego punktu widzenia jest całkowicie niemożliwe”. Pomimo tego Edison nie poddawał się. Pewnego razu powiedział: „Uczynię oświetlenie elektryczne tak tanie, że tylko bogaczy będzie stać na palenie świec”.

21 października 1879 roku, o godzinie 1:30 w nocy rozpoczął się eksperyment, który na zawsze zmienił nasz świat. Prąd elektryczny popłynął do pierwszej żarówki i rozpalił jej żarnik. Pracownia Thomasa Edisona rozświetliła się białym światłem. Ta pierwsza żarówka paliła się non stop przez 14,5 godziny. Zgasła o godzinie 16.00. Tak narodziło się światło elektryczne, które – według Instytutu Królewskiego – w praktyce nie było możliwe. 4 listopada 1879 roku Edison złożył do Urzędu Patentowego USA wniosek patentowy żarówki żarnikowej.

Co by się stało, gdyby Thomas Edison uległ? Zapewne ktoś w końcu wynalazłby żarówkę. Ale nie o to chodzi w tej historii. Ten wielki wynalazca, autor 1093 patentów, patrzył dalej niż inni ludzie jego epoki, wyprzedzał czas, w którym żył.

Jesteśmy w podobnym momencie, w jakim Thomas Edison znalazł się 150 lat temu. Pytanie, które przychodzi mi do głowy brzmi: czy będziemy umieli (tak jak Edison) spojrzeć poza horyzont wyznaczony przez nasze przyzwyczajenia i wyobrażenia, ograniczone przez świat, w którym żyjemy?

Tegoroczny cykl HR lunch meetingów rozpoczęliśmy 22 maja 2012 r. We Wrocławiu. Ponad 30 uczestników spotkania dyskutowało o kompetencjach, które zdecydują o przewadze konkurencyjnej ich organizacji w przyszłości. To pierwsze spotkanie bardzo wysoko postawiło poprzeczkę. W efekcie stworzyliśmy listę kompetencji, które naszym zdaniem pomogą organizacjom dostosować się do wymogów rynku. Prawdopodobnie większość z nas sądziła, że będą to zupełnie nowe, nieodkryte jeszcze kompetencje. A stało się odwrotnie. Uznaliśmy, że otwarta i pozbawiona barier komunikacja, elastyczność i innowacyjność są obszarami, na które warto położyć nacisk. Dyskutanci zwrócili też uwagę, że ważne będą otwartość na zmiany oraz umiejętność wyszukiwania i agregowania informacji. To wszystko jednak nie będzie miało większego znaczenia, jeśli wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa (od najniższego szczebla aż po zarząd) nie będą mieli świadomości biznesowej – wiedzieli, w jaki sposób działa rynek i dlaczego ważne jest, abyśmy my zmieniali się nieco szybciej niż otoczenie.

Ciekawe, czy omawiane przez nas kompetencje pozwolą – jak to było w przypadku Edisona – spojrzeć poza horyzont. Będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie na kolejnych spotkaniach. Już wkrótce 12 czerwca HR lunch meeting w Krakowie, a kolejne w Gdańsku (11.09), Poznaniu (16.10) i Warszawie (23.11). Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej www.hrlunchmeeting.pl.

Partner społeczny cyklu – Fundacja Świętego Mikołaja – zebrał w trakcie spotkania kwotę 587 zł, która zostanie przeznaczona w ramach programu „Solidarni” na stypendium naukowe w Szkole Podstawowej nr 23 we Wrocławiu.

Partnerem HR lunch meetingów jest „Pesonel i Zarządzanie”, zaś patronami medialnymi są miesięcznik „Benefit” oraz portale pracuj.pl i praca.pl.