Aby ludziom się chciało

Ludzie na ogół dają się łatwiej przekonać przez argumenty, na które sami wpadli, niż przez te, które ktoś im narzucił.

Blaise Pascal

Jedna z trudniejszych umiejętności menedżerskich to umiejętność sprawiania, by „ludziom się chciało”, by znajdowali energię do działania w wyznaczonym kierunku, by zajęli się tym, co ważne. To zdolność do motywowania.

Zwykle chcąc zmotywować, przekonujemy ludzi używając tych argumentów, które do nas przemawiają. Czasem bywa to skuteczne, ale jednak nie zawsze uzyskujemy oczekiwany rezultat.

Kwietniowa tapeta na pulpit komputera ma przypominać o różnych motywatorach, byśmy motywując szukali argumentów przekonujących tę drugą stronę, a niekoniecznie nas. Dla niektórych ważne jest, że podejmując daną czynność będą mogli się czegoś nauczyć (rozwój osobisty), dla innych, że konkretną pracę będą mogli wykonać wraz z innymi, których lubią (relacje interpersonalne), innych zaś przekonamy wskazując przełożenie działania na ścieżkę kariery (osiągnięcia i prestiż). W zespole możemy mieć też takich pracowników, dla których ważne jest wynagrodzenie, finansowa gratyfikacja (pieniądze i wartości materialne) i takich, którzy zrobią coś jedynie w sytuacji przymusu, świadomości negatywnych konsekwencji (nacisk).

A jak dowiedzieć się co kogo motywuje? Warto przyjrzeć się danej osobie i jej posłuchać.

Więcej na temat motywowania przeczytasz:

Pobierz tapety w zależności od twojego rozmiaru ekranu

800×600  (lub wersja 2, bez kalendarza)

1024×768 (lub wersja 2, bez kalendarza)

1280×800 (lub wersja 2, bez kalendarza)

1280×1024 (lub wersja 2, bez kalendarza)

1440×900 (lub wersja 2, bez kalendarza)

W zależności od systemu, z jakiego korzystacie, instrukcje do zmiany tapety na pulpit znajdziecie pod następującymi linkami: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac OSX.